Wiosenne przygotowania ogrodników

433

Wiosna w pełni, dlatego najwyższy czas, by wziąć się za prace ogrodnicze w naszych ogrodach. Do czasu zbiorów zostało jeszcze kilka miesięcy, ale już teraz możemy zająć się pierwszymi pracami w ogrodzie i zrobić przegląd nasion.

Jak przygotować ogród na wiosnę?

Przygotowanie ogrodu najlepiej zacząć od wiosennych porządków po zimie. Na pewno ogród wymaga zagrabienia z liści i zeschniętej trawy. Te prace można zrobić na długo przed tym, zanim posadzi się pierwsze warzywa w ogrodzie.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie grządek pod przyszłe uprawy. Jeżeli uprawiamy ziemię w tradycyjny sposób, będziemy musieli odchwaścić teren przeznaczony pod uprawy i przekopać ogródek pod przyszłe plony. Następnie należy wyznaczyć ścieżki w ogrodzie i zagrabić grządki. Jeżeli uprawiamy grządki w systemie bez przekopywania, na rabatach podniesionych, wystarczy tylko usunąć resztki chwastów, spulchnić delikatnie powierzchnię gleby i ją zagrabić.

Inwentaryzacja nasion

Kiedy mamy już przygotowane grządki pod zasiewy, warto zastanowić się nad tym, co zamierzamy w tym sezonie posadzić. Czy będziemy uprawiać ziemię zgodnie z płodozmianem, czy mamy zamiar znaleźć w ogrodzie miejsce dla jakichś nowych, wyszukanych odmian warzyw, czy postawimy na zasiewy tradycyjne.

Dobrze też zrobić przegląd naszej ogrodniczej półeczki i sprawdzić jakie nasiona mamy obecnie na stanie w domu. Być może okaże się, że w poprzednich latach zrobiliśmy duże zapasy określonych gatunków warzyw i w tym roku nie musimy zbyt wielu nasion dokupować. Trzeba też sprawdzić daty ważności naszych nasion, tak aby zapewnić sobie nasiona, które mają odpowiednią datę przydatności do użycia. Tylko takie nasiona zapewnią nam najwyższe prawdopodobieństwo wschodów roślin, a potem wysokie plonowanie.

Kiedy już mamy przejrzane nasiona roślin w domu, trzeba zrobić listę tego, jakie nasiona musimy dokupić. Warto pracować z listą, tak aby potem nie było konieczności kilkukrotnego odwiedzania sklepu ogrodniczego.

Po wykonaniu pierwszych prac ogrodowych i przeglądzie nasion należy zastanowić się jakie rośliny będziemy wysiewać jako pierwsze na  wiosnę.

Oceń nas!