Poradnik dla ogrodników 2021 – jak przetrwać zimę?

521
Poradnik dla ogrodników 2021 – jak przetrwać zimę?
Poradnik dla ogrodników 2021 – jak przetrwać zimę?

Niewielu początkujących ogrodników zdaje sobie sprawę, dlaczego profesjonalni ogrodnicy martwią się tą pogodą. Dlaczego więc ta zmienna zima może zagrozić Twojemu ogrodowi bardziej niż zwykłe, długie zimno?

Poradnik dla ogrodników 2021 – jak przetrwać zimę?

Co niszczy rośliny w twoim ogródku?

Niska temperatura i zmienne nasłonecznienie nie sprzyjają wzrostowi roślin, dlatego większość roślin ogrodniczych w okresie zimowym wchodzi w stan głębokiego snu, ale gdy wiatr nie jest zbyt silny, słońce się nie nagrzewa, a mróz jest umiarkowany, rośliny mają spory problem z tym, aby zdecydować się na wypuszczenie kwiatów, czy też nie. To może równie dobrze spowodować śmierć rośliny, tak jak to, że temperatura z dodatnich nagle zmienia się w -15C.

Problemy ze zmiennym zimnem

Kiedy zima jest raz bardzo ciepła a później mroźna, to sytuacja dla roślin mocno się pogarsza. Większość roślin uprawianych w naszych ogrodach w naturalny sposób przygotowuje się do przetrwania okresu zimowego i jest później do tego odpowiednio przygotowana. Ale kiedy pogoda bardziej przypomina wiosnę niż zimę, ich cykl życia zostaje zakłócony, panuje chaos, bo z jednej strony temperatura jest dodatnia, ale z drugiej strony słońce jest niewystarczające, a dni są krótkie, więc roślinność nie wie, co robić – dlatego też może okazać się, że na przyszłe lato, twoje kwiaty nie będą tak okazałe, jak w zeszłych latach, gdzie zima była bardziej przewidywalna.

W najgorszym przypadku zimą rośliny przykrywa się ciepłą ściółką. Jeśli masz dzieci, to możesz razem z nimi urządzić taką zabawę, gdzie przykrywacie słomą rośliny – każdy blog parentingowy na internecie to potwierdzi, że to świetny sposób na to, aby przyuczyć nasze dzieci podstawy ogrodnictwa. Naturalnie trzeba zrobić to z umiarem, ponieważ w innym wypadku, kiedy przyjdą roztopy, w środku może rozwinąć się grzyb, który udusi rośliny. Szczególnie wtedy ucierpią rośliny zimozielone, które rosną przez cały rok. Zimą ich proces życiowy zwalnia, ale z powodu transpiracji woda w tkankach nadal krąży i później wyparowuje z zielonych liści.

Jeśli roślina nie będzie w stanie uzupełnić swoich niedoborów z powodu braku wody lub zamarznięcia wody w podłożu, to uschnie. Zjawisku temu sprzyjają ciepła i sucha pogoda oraz suchy wiatr, więc rośliny zimozielone mogą nie przetrwać zmiennej zimy.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Najlepiej skonsultować się z doświadczonym ogrodnikiem, ponieważ ciężko jest przewidzieć sytuację z naszą pogodą – niekiedy przykrycie roślin może być dobrym pomysłem, niekiedy zostawienie sytuacji tak jak jest może być odpowiednim rozwiązaniem. W idealnym świecie (oczywiście jeśli masz do tego dostęp) możesz wprowadzić swoje rośliny do szklarni, bądź też takową wybudować.

Oceń nas!