Niewielu początkujących ogrodników zdaje sobie sprawę, dlaczego profesjonalni ogrodnicy martwią się tą pogodą. Dlaczego więc ta zmienna zima może zagrozić Twojemu ogrodowi bardziej niż zwykłe, długie zimno?

Co niszczy rośliny w twoim ogródku?
Niska temperatura i zmienne nasłonecznienie nie sprzyjają wzrostowi roślin, dlatego większość roślin ogrodniczych w okresie zimowym wchodzi w stan głębokiego snu, ale gdy wiatr nie jest zbyt silny, słońce się nie nagrzewa, a mróz jest umiarkowany, rośliny mają spory problem z tym, aby zdecydować się na wypuszczenie kwiatów, czy też nie. To może równie dobrze spowodować śmierć rośliny, tak jak to, że temperatura z dodatnich nagle zmienia się w -15C.
Problemy ze zmiennym zimnem
Kiedy zima jest raz bardzo ciepła a później mroźna, to sytuacja dla roślin mocno się pogarsza. Większość roślin uprawianych w naszych ogrodach w naturalny sposób przygotowuje się do przetrwania okresu zimowego i jest później do tego odpowiednio przygotowana. Ale kiedy pogoda bardziej przypomina wiosnę niż zimę, ich cykl życia zostaje zakłócony, panuje chaos, bo z jednej strony temperatura jest dodatnia, ale z drugiej strony słońce jest niewystarczające, a dni są krótkie, więc roślinność nie wie, co robić – dlatego też może okazać się, że na przyszłe lato, twoje kwiaty nie będą tak okazałe, jak w zeszłych latach, gdzie zima była bardziej przewidywalna.
W najgorszym przypadku zimą rośliny przykrywa się ciepłą ściółką. Jeśli masz dzieci, to możesz razem z nimi urządzić taką zabawę, gdzie przykrywacie słomą rośliny – każdy blog parentingowy na internecie to potwierdzi, że to świetny sposób na to, aby przyuczyć nasze dzieci podstawy ogrodnictwa. Naturalnie trzeba zrobić to z umiarem, ponieważ w innym wypadku, kiedy przyjdą roztopy, w środku może rozwinąć się grzyb, który udusi rośliny. Szczególnie wtedy ucierpią rośliny zimozielone, które rosną przez cały rok. Zimą ich proces życiowy zwalnia, ale z powodu transpiracji woda w tkankach nadal krąży i później wyparowuje z zielonych liści.
Jeśli roślina nie będzie w stanie uzupełnić swoich niedoborów z powodu braku wody lub zamarznięcia wody w podłożu, to uschnie. Zjawisku temu sprzyjają ciepła i sucha pogoda oraz suchy wiatr, więc rośliny zimozielone mogą nie przetrwać zmiennej zimy.
Co zrobić w takiej sytuacji?
Najlepiej skonsultować się z doświadczonym ogrodnikiem, ponieważ ciężko jest przewidzieć sytuację z naszą pogodą – niekiedy przykrycie roślin może być dobrym pomysłem, niekiedy zostawienie sytuacji tak jak jest może być odpowiednim rozwiązaniem. W idealnym świecie (oczywiście jeśli masz do tego dostęp) możesz wprowadzić swoje rośliny do szklarni, bądź też takową wybudować.