Niewielu początkujących „ogrodników” zdaje sobie sprawę, dlaczego starzy ogrodnicy martwią się często o prognozę pogody – szczególnie teraz, kiedy pogoda sprawia wrażenie mocno niestabilnej. Dlaczego więc mroźna zima zagraża Twojemu ogrodowi bardziej niż zwykłe zimno?

Rośliny potrzebują chłodu – ale też bez przesady
Niska temperatura i niedostateczne nasłonecznienie nie sprzyjają wegetacji, dlatego większość roślin ogrodniczych wchodzi w stan głębokiego snu, ale gdy wiatr nie jest zbyt silny, słońce nie nagrzewa się zbytnio, a mróz jest umiarkowany, rośliny nie będą cierpieć z powodu zimna, ale z drugiej strony Niezbędne są gatunki, okresy chłodne, a nawet prawidłowy rozwój, bo tylko w ten sposób mogą rosnąć zdrowe i mocne pąki, a wiosną i latem mogą z nich wyrosnąć nowe, piękne kwiaty.
Problemy zmiennej zimy
Czasami ciepła – a czasami mroźna zima sprawia, że rośliny nie wiedzą, co robić w sezonie i nie są w stanie przygotować się na nowe wzorce wzrostu. Gdy zima jest bardzo ciepła, sytuacja się pogarsza. Pozornie może się to wydawać dobrą wiadomością dla roślin, ale w rzeczywistości sytuacja jest zupełnie inna. Większość roślin uprawianych w naszym ogrodzie w naturalny sposób nadaje się do przetrwania w zimie i jest odpowiednio przygotowana. Jednak kiedy pogoda bardziej przypomina jesień niż zimę, ich cykl życia zostaje zaburzony, w fabryce panuje chaos i nie wiem, co się stało. Z jednej strony temperatura jest dodatnia, ale z drugiej strony słońce jest niewystarczające, a dni są krótkie, więc roślinność nie wie, co robić.
W najgorszym przypadku zimą rośliny przykrywa się ciepłą ściółką. Co najważniejsze, jeśli w ciepłą zimę nie będzie deszczu, sytuacja ulegnie pogorszeniu. Szczególnie ucierpią rośliny zimozielone, które rosną przez cały rok. Zimą ich proces życiowy zwalnia, ale z powodu transpiracji woda w tkance nadal krąży i wyparowuje z zielonych liści. Jeśli roślina nie może nadrobić swoich niedoborów z powodu braku wody lub zamarznięcia wody w podłożu, będzie cierpieć z powodu suszy fizjologicznej. Zjawisku temu sprzyjają ciepła i sucha pogoda oraz suchy wiatr, więc rośliny zimozielone mogą nie przetrwać ciepłej i suchej zimy.
Jak sobie radzić w takiej sytuacji?
Najlepiej skonsultować to z doświadczonym ogrodnikiem lub poczytać poradniki ogrodnicze – z pewnością dostarczą nam skutecznych metod – bo tak naprawdę każda sytuacja w każdym ogrodzie jest inna, prawda?