Projekt domu – na co zwrócić uwagę przy fazie projektowania swoich czterech ścian?

688
Projekt domu – na co zwrócić uwagę przy fazie projektowania swoich czterech ścian?
Projekt domu – na co zwrócić uwagę przy fazie projektowania swoich czterech ścian?

Nie da się tego ukryć, że projektowanie tego, jak ma wyglądać nasz wymarzony dom jest ciężkim zadaniem, dlatego też warto się na tym skupić i dobrze to przemyśleć. Na co więc zwrócić uwagę przy projektowaniu swojego domu?

Projekt domu – na co zwrócić uwagę przy fazie projektowania swoich czterech ścian?

Miejsce, gdzie powstaną okna i drzwi

Projektując swój dom, upewnij się, że otwory są prawidłowo ustawione w stosunku do wysokości i wykończenia podłogi. Ważne jest również, aby faktyczna wysokość podłogi odpowiadała wysokości pomieszczenia uwzględnionej w projekcie. Zmiany w tym obszarze mogą znacznie zmienić parametry całego budynku. W dalszym procesie budowlanym warto sprawdzić poprawność montażu drzwi i okien, aby uniknąć nieszczelności oraz nieprawidłowości, które mogą również niezbyt estetycznie wyglądać. Sam sposób montażu powinien być dostosowany do materiałów użytych do wykonania drzwi i okien oraz konstrukcji i rodzaju ścian. Na koniec zadbajmy o to, aby drzwi i okna były odpowiednio ocieplone, najlepiej za pomocą pianki, która ma zdolność absorbowania minimalnych ruchów budynku – bo w końcu każdy materiał ma pewną rozszerzalność, czyż nie? To szczególnie ważne, jeśli nie chcesz ponownie zabezpieczać swój dom przed zimą, ponieważ w końcu wszystkie nieszczelności prowadzą do wychłodzenia budynku, prawda?

Z czego wykonany będzie strop?

Strop jest ważnym elementem konstrukcyjnym i termoizolacyjnym. Wymaga on następujących rzeczy, aby by był odpowiednio zrealizowany: szalunek i podparcie montażowe, zbrojenie, grubość otuliny, parametry proporcji mieszanki betonowej, jakość belek stropowych i pustaków oraz usytuowanie żeber rozdzielczych pod każdą ścianą działową. Wylewając sufit należy również zwrócić uwagę na to, czy fachowiec użył odpowiedniej ilości betonu.

Co ze schodami?

W przypadku schodów należy sprawdzić, czy wysokość i szerokość stopni są zgodne z projektem. Przy budowie schodów betonowych należy również sprawdzić, czy zostały w zbrojeniu zastosowane odpowiednie pręty stalowe. Jeśli jednak projekt został już zrealizowany w pełni – to dopiero wtedy zamontuj okładzinę, bo w innym wypadku poruszający się pracownicy będą ci tylko ją niszczyć.

Dach to najbardziej witalny element w całym budynku

Mówiąc o dachu, to konstrukcja powinna być mocna i odpowiednio połączona. Dodatkowo należy zapewnić odpowiednią wysokość ścianek bocznych. Równie ważnym aspektem jest pokrycie dachu. Należy zwrócić uwagę na wszystkie warstwy: wodoodporne, oddychające, termoizolacyjne i dźwiękochłonne. Chcąc uniknąć uszkodzenia i cieknącej konstrukcji dachu, należy zwrócić szczególną uwagę na uszczelnienie rynny i rury spustowej, aby efektywnie odprowadzała wodę.

Oceń nas!