Koszty działek i domów nieustannie się zwiększają. Cena tych pierwszych stabilizuje się na poziomie 72 złotych za metr kwadratowy. Koszt budowy domu od podstaw zaczyna się z kolei od 100 000 złotych. Jeżeli przeliczyć wszystkie wydatki związane z materiałami, firmą budowlaną i pozwoleniami administracyjnymi to łącznie można zapłacić nawet pół miliona złotych. Dla wielu to koszty na dzień dzisiejszy nieosiągalne. Spłacić taką sumę można tylko długoterminowo. Skąd możemy zebrać fundusze na budowę domu?
Kredyt hipoteczny
Kredyty hipoteczne to najpopularniejszy pomysł na spłatę domu, zwłaszcza jeśli chodzi o ludzi młodych. Polega on na regularnych ratach w dłuższym okresie czasu. Może się on rozciągać na nawet kilkadziesiąt lat. Niestety, ale tak wielkie inwestycje często wymagają czasu. Życie to nie hazard, gdzie postawimy w zakładach cały majątek życia, a legalni bukmacherzy wypłacą nam od razu pieniądze na cały dom. Co prawda kredyt hipoteczny zostanie z nami na wiele lat, ale dzięki niemu młode pary nie muszą mieszkać całe życie w ciasnych mieszkaniach.
Dodatkowy etat lub praca
Życie bez kredytu wymaga wyrzeczeń. Zwłaszcza jeśli chodzi o dorabianie w pracy. Czasami trzeba zakasać rękawy i postawić na 12-godzinny plan pracy. Dzięki temu możemy przyspieszyć budowę nawet o kilka lat. Trudy życia opłacą się w przyszłości. Nowi mieszkańcy nie będą obciążeni kredytem i będą mogli wydawać pieniądze, na co tylko będą chcieli. Właśnie stąd mogą wynikać późniejsze małżeństwa i rodzenie dzieci w dzisiejszych czasach. Młodzi ludzie muszą po prostu przetrwać ciężki okres zarabiania.
Dofinansowania
W czasach Unii Europejskiej i licznych programów państwowych warto postawić na nowoczesne rozwiązania. Nie dość, że ekologiczne i bezpieczniejsze to jeszcze tańsze dzięki dofinansowaniom. Warto postawić na nowoczesne ogrzewanie w rodzaju pompy ciepła czy paneli fotowoltaicznych. Wydatki zwrócą się szybciej, niż to się wydaje, głównie dzięki obniżonej cenie prądu. Warto wybrać odpowiedni program i wypełnić jak najszybciej wniosek. Więcej informacji można uzyskać na odpowiednich stronach internetowych.
Stypendia uczelniane
Wiele osób zakładających rodzinę jest w trakcie studiów dziennych. Przy odpowiednio wysokich wynikach można uzyskać dodatkowe przychody stypendialne. Można w ten sposób dwa źródła pieniędzy: pracę po zajęciach i stypendium. To z pewnością lepsza opcja niż studia zaoczne, gdzie wymagane będę od nas dodatkowe wydatki na uczelnię. Nie trzeba mieć nadzwyczajnych wyników, żeby osiągnąć takie stypendium. W niektórych szkołach średnia wynosi zaledwie 4,00.
Źródła pieniędzy uzależnione od możliwości
Im dłuższy staż pracy i zgromadzone środki na koncie, tym łatwiej o budowę. Dla początkujących jedyną opcją wydaje się kredyt hipoteczny. Jeżeli ktoś przepracował powyżej 10 lat – może starać się go uniknąć. Dla chcącego jednak nic trudnego i czasami warto zacisnąć zęby. Przy zmniejszonym komforcie życia można przepracować dodatkowych parę godzin dziennie. Nie wydaje się to tak dużo, jeśli tylko wyobrazimy sobie, że przez resztę życia będziemy mieszkali w nowo wybudowanym domu.