Jak zostać dobrym fachowcem?

674

Czasy się zmieniają, a razem z nimi podejście do edukacji w naszym kraju. Kilkadziesiąt lat temu nie było niczym dziwnym, że młody chłopak wybierał szkołę zawodową, chcąc nauczyć się dobrego fachu dzięki któremu zarobi pieniądze na życie i na utrzymanie przyszłej rodziny. Niestety, na przestrzeni lat to podejście zostało bardzo zniekształcone. Obecnie szkoły zawodowe dostały łatkę tych gorszych szkół zrzeszających mniej ambitnych uczniów. Stało się tak głównie za pośrednictwem braku egzaminu maturalnego na koniec tej szkoły, co obecnie jest wyznacznikiem dobrego życia, ponieważ bezpośrednio koreluje z dalszą, wyższą edukacją. Na szczęście, mimo zmiany poglądów, świat nie zmienił się aż tak bardzo i wciąż potrzebni są dobrzy fachowcy. Jak stać się jednym z nich? O tym piszemy poniżej.

Szkoła zawodowa 

Jeśli chcemy powiązać swoją przyszłość z budownictwem mamy na to dwie drogi. Pierwsza to wieloletnia nauka zwieńczona tytułem inżyniera który upoważni nas do wykonywania bardziej odpowiedzialnych prac budowlanych. Prawo pracy determinuje zakres możliwych prac głównie przez kursy dla branży budowlanej. Nie każdy jednak chce być inżynierem  w białym kasku, większość osób która planuje w przyszłości założenie własnej działalności budowlanej chce poznać pracę od podstaw, dlatego decyduje się na szkołę zawodową. Taka szkoła nauczy przyszłego fachowca pracy od podstaw, w sposób kompletny. Często widzi się młodych inżynierów niemających pojęcia czym tak naprawdę jest budowlanka, ponieważ nigdy nie pracowali na budowie, a ich jedyne doświadczenie to wiedza akademicka, czerpana z podręczników. W takiej sytuacji uczeń szkoły zawodowej może okazać się bardziej przydatny na placu budowy niż osoba z tytułami naukowymi.

Inne metody pozyskiwania wiedzy

Jak nauczyć się budowlanki bez edukacji zawodowej odbywanej w murach szkoły zawodowej? Oczywiście najlepszą nauką jest nauka na żywym organizmie, nauka w praktyce. Nic nie nauczy nas tak dobrze pracy praktycznej jak właściwa praca w zawodzie. Co zrobić kiedy nie mamy odpowiednich kwalifikacji aby podjąć się takiej pracy? Z pomocą przyjdą kursy i szkolenia dla budownictwa. Podjęcie nauki od podstaw czy też uczęszczanie na szkolenia dla budownictwa w celu podniesienia kwalifikacji może ułatwić nam wejście w sektor budowlany.

Oceń nas!