Jak sprawdzić, czy twój dom nie wymaga napraw w okresie zimowym?

583
Jak sprawdzić, czy twój dom nie wymaga napraw w okresie zimowym?
Jak sprawdzić, czy twój dom nie wymaga napraw w okresie zimowym?

Okres zimowy trwa u nas już od dłuższego czasu, ale nadal są osoby, które ociągają się z remontem, bądź też nie zabezpieczyli swojego domu należycie wcześniej. Jak więc sprawdzić, czy twój dom nie wymaga remontu w okresie zimowym? O tym dowiesz się już za chwilę!

Jak sprawdzić, czy twój dom nie wymaga napraw w okresie zimowym?

Sprawdź swoją piwnicę!

Profilaktyka jest najlepszym lekarstwem, bo jeśli nie sprawdzimy stanu piwnicy, może pojawić się pleśń, grzyb lub inne dokuczliwe przypadłości, co świadczy o zagrożeniu dla fundamentu twojego domu. Warto jest pamiętać o tym, że po trzaskających mrozach, a potem po częściowym stopieniu lodów i śniegu, może pojawić się zjawisko pękania fundamentu, z tego powodu, iż lód potrafi rozepchać wręcz beton oraz zniszczyć zbrojenia – co może skończyć się przechyleniem lub nawet zawaleniem się domu. Dlatego konieczne jest sprawdzanie co jakiś czas fundamentu z obu stron, aby w porę usunąć usterkę, zanim stanie się ona naprawdę kosztowna.

Zabezpiecz swoje poddasze

W miarę możliwości warto jest ocieplić strych. Powinniśmy też regularnie sprawdzać to miejsce pod kątem gromadzenia się wilgoci, bo może to oznaczać, że gdzieś (czy to na dachu), czy na strychu mogą być nieszczelności, które mogą spowodować uszkodzenia, a koszty napraw dachu są naprawdę wysokie, dlatego też lepiej jest temu zapobiec wcześniej.

Wejdź na dach – ale tylko wtedy, kiedy nie ma lodu!

Sprawdzenie stanu dachu może wydawać się ryzykowne, ale raz w roku warto jest to zrobić. Jeśli jednak obawiasz się wysokości, to warto powierzyć to profesjonaliście, a jeśli wszystko jest w porządku i nie musimy dokonywać żadnych zmian na dachu, fachowiec udzieli nam takiej odpowiedzi.

Sprawdź elewację!

Naturalnie jeśli twój dom jest murowany, możesz pominąć ten krok. W wypadku jednak, kiedy zdecydowałeś się na ocieplenie domu, bądź też położenie elewacji, warto jest sprawdzić od czasu do czasu, czy praca została wykonana należycie i czy przypadkiem ci coś nie odpadło z elewacji. Pamiętaj jednak, aby robić to przy odpowiednim zabezpieczeniu, ponieważ dosłownie każdy blog medyczny w internecie ma historię o tym, jak ktoś doznał urazu głowy, kiedy sprawdzał coś niepozornego. Tutaj sprawdzenie jest bardzo łatwe, ponieważ obok wizualnej oceny, możesz również dotknąć elewacji i sprawdzić posuwistymi ruchami, czy przypadkiem się nie odkleja.

Rynny – one również wymagają sprawdzenia

Naturalnie rynny na dachu to jedna z największych bolączek osób posiadających domy. Niestety, ale rynny trzeba czyścić regularnie, oraz sprawdzać, czy nie powstały w nich jakieś dziury. Przy uszkodzonych rynnach, warto je wymienić – zazwyczaj nie są to duże koszty, jeśli w szczególności posiadamy plastikowe rynny – gorzej, jeśli są one wykonane z cegły – wtedy koszty są większe, oraz wymagają uwagi specjalisty.

Oceń nas!