Jak nie dać się oszukać podczas budowy domu?

450

Przy budowie nowego domu wydaje się astronomiczne sumy pieniędzy. Trzeba sięgnąć po oszczędności całego życia i rozdzielić je na materiały, specjalistów od budowy czy na sprawy administracyjne. Po drodze mogą znaleźć się osoby, które będą chciał taką sytuację wykorzystać. Co prawda oszukać przy budowie domu jest dużo ciężej niż kiedyś, ale dodatkowe środki ostrożności nigdy nie zaszkodzą. To tak jak z zakładami bukmacherskimi, gdzie sprzedane mecze miały się już nie zdarzać, ale ciągle słychać o oszustwach, które szkodą uczciwym typerom. Jak uniknąć oszustw przy budowie domu? 

Oszustwa przy cenach materiałów

W ostatnim czasie często dochodzi do podwyższania cen towarów. Nie dziwi to w kwestii podwyższającej się inflacji oraz małej dostępności części materiałów np. drewna. Niektórzy sprzedawcy chcą taką sytuację wykorzystać, dodając do ceny kilka procent więcej niż w innych sklepach. Straszą przy okazji jeszcze wyższymi podwyżkami w przyszłości, przez co klient chce jak najszybciej dokonać przelewu. Aby tego uniknąć, trzeba porównać ze sobą jak najwięcej cen, a najlepiej zrobić to poprzez Internet. 

Materiały niskiej jakości 

Podejrzani sprzedawcy chcą wykorzystać podwyżki cen, aby pozbyć się niechcianego materiału z magazynu. Może on być już zbyt stary czy wadliwy, przez co ma mniejszą zdolność przenoszenia obciążeń. Najmniej trwałe i odporne składniki często są powiązane z ceną. Jeśli ktoś oferuje nam podejrzanie wysoki rabat to lepiej przyjrzeć się wykonaniu i zapytać, czy są przetestowane pod kątem technicznym. Warto poprosić o dodatkowe certyfikaty i znaki jakości. Kwestia bezpieczeństwa jest absolutnie niepodważalna, dlatego nie ma za oszczędzać na tanich zamiennikach. 

Podpisywanie umowy  

Wykonawcy budowlani lubią odkładać w czasie podpisywanie różnych umów. Zarzekają się wtedy na uczciwość i wiele lat doświadczenia, więc termin podpisu nie ma znaczenia. Umowa to bardzo ważny dokument, który określa obowiązki wykonawcy projektu budowlanego. W przypadku braku podpisu złe wykonanie zlecenia może skutkować brakiem żadnych konsekwencji. Umowy należy sporządzać i podpisywać przed wszelkimi pracami na placu budowy. 

Brak wystawionej faktury  

Zaufane i doświadczone firmy praktycznie od razu wystawiają faktury za daną usługę. Zwykle po tym można poznać prawdziwych profesjonalistów. Zdarza się jednak, że po skończonej budowie nie otrzymamy żadnego potwierdzenia rozliczenia się. Faktura to bardzo istotny dokument, dzięki któremu można się potem reklamować i sądzić w sprawie zwrotu pieniędzy. Co prawda brak księgowości może wyjść trochę taniej, ale konsekwencje tego mogą znacznie przewyższyć taką oszczędność. 

Co zapewni nam uczciwą budowę domu? 

Oszustwa przy budowach domów wynikają najczęściej z chęci oszczędności. Ludzie chcą w jakiś sposób uniknąć dużych cen materiałów. Kupują przez to przedmioty marnej jakości lub przepłacają za coś, co w innym sklepie kosztuje kilka tysięcy złotych mniej. Nie należy też oszczędzać na firmie budowlanej. Najlepiej zapłacić za doświadczoną ekipę, która podpisze od razu umowę oraz wystawi fakturę tuż po budowie. Co prawda zapłacimy trochę więcej pieniędzy, ale mamy stuprocentową pewność wybudowania solidnego domu. 

1/5 - (1)