reklama

Powiat. Konferencja "Żłobek Dziś"

piątek, 21 luty 2014 20:23
Powiat. Konferencja "Żłobek Dziś" © Konrad Kędzior

Żłobki dziś nie są już "przechowalnią" dzieci, jak to bywało niegdyś. To nowoczesne placówki potrzebne zarówno najmłodszym, jak i ich rodzicom. Taki wniosek wypływał najczęściej z wypowiedzi uczestników konferencji "Żłobek Dziś", która odbyła się 19.02.2014 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku.

Konferencję zorganizowali: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, Fundacja Pozytywne Inicjatywy oraz Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Honorowym Patronatem wydarzenie objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska.

W przedsięwzięciu uczestniczyło ponad 100 samorządowców, członków organizacji pozarządowych i reprezentantów podmiotów prowadzących działania związane ze zorganizowaną opieką nad dziećmi do lat 3.

Celem konferencji było zwrócenie uwagi na kwestię wsparcia inicjatyw zmierzających do tworzenia nowych żłobków w Polsce. Występujący prelegenci wskazywali na dwa zasadnicze problemy związane z upowszechnieniem instytucjonalnej opieki żłobkowej w kraju. Pierwszym z nich jest wciąż żywe w społeczeństwie przekonanie, że żłobki to "przechowalnia" dzieci bynajmniej nie służąca wychowankom tych placówek. Drugi zasadniczy problem to brak finansowego wsparcia instytucji państwowych dla żłobków.

- Strategie rządowe mówią, że do 2020 roku powinniśmy mieć 40 procent dzieci w opiece instytucjonalnej. Wydaje się, że to niezwykle duże wyzwanie i bardzo trudne do realizacji. Opieka ta rozwija się bardzo szybko, ale cały czas parokrotnie wolniej niż powinna się rozwijać - mówiła podczas swojego wystąpienia Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Minister Irena Wóycicka.

Z problemem tym poradziła sobie Fundacja Pozytywne Inicjatywy, która ze środków unijnych stworzyła w 2013 roku sieć 66 żłobków w województwie pomorskim, do których uczęszcza blisko 900 dzieci.

- Województwo pomorskie zajmuje obecnie pierwsze miejsce pod względem liczby placówek opieki nad dziećmi do lat trzech powstałych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jesteśmy niejako zagłębiem żłobkowym - mówił Arkadiusz Gawrych, Prezes Pozytywnych Inicjatyw.

Przyszłość finansowania sieci żłobków Arkadiusz Gawrych widzi w Regionalnym Planie Operacyjnym Województwa Pomorskiego, Programie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej "Maluch" i samorządach. - Niezwykle istotne jest uświadomienie samorządom konieczności dotowania żłobków. Trzeba pokazać im, że warto wspomagać te placówki - dodaje Prezes FPI.

Uczestnicy konferencji podkreślali ważną rolę, jaką może spełnić żłobek w życiu dziecka i jego rodziny. Nowoczesne placówki opieki nad dziećmi do lat 3 wspomagają dziś najmłodszych w ich rozwoju i pomagają wielu osobom rozwiązać problem pogodzenia życia zawodowego i rodzinnego. Do pomysłu tworzenia żłobków w miejscu pracy przekonywał Marcin Żukowski z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Placówka tego typu funkcjonuje i bardzo dobrze spełnia swoją rolę w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Konferencja przyczyniła się do uporządkowania wiedzy o stanie opieki żłobkowej w naszym regionie i kraju. Pokazała perspektywy rozwoju w tej sferze. Była też okazją do podzielenia się doświadczeniami i dobrymi praktykami. Pożądanym jej skutkiem ma być poprawa alarmujących statystyk Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, z których wynika, że żłobek funkcjonuje w zaledwie co dziesiątej gminie w Polsce.

Autor: 
Dział: Wydarzenia
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(5 głosów)Redakcja portalu Norda24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez internautów.
Klikając "Wyślij" oświadczasz, że akceptujesz regulamin portalu.

Kod antyspamowy
Odśwież

najczęściej komentowane
  1. dziś
  2. tydzień
  3. miesiąc
  4. rok
Wydawca
DreamPix
Agencja Reklamowa


NIP: 5871667336
REGON: 221789663
Redakcja
Norda24.pl
Korsarska 4a
84-120 Władysławowo

Sebastian Goyke
mail: redakcja@norda24.pl
Info
Rozpowszechnianie treści zamieszczonych przez zespół redakcyjny w serwisie, dozwolone jest wyłącznie z zachowaniem warunków określonych w regulaminie.

Naruszenie zasad zawartych w regulaminie lub łamaniem przepisów prawa grozi odpowiedzialnością karną.