reklama

Powiat. Konferencja "Żłobek Dziś"

piątek, 21 luty 2014 20:23
Powiat. Konferencja "Żłobek Dziś" © Konrad Kędzior

Żłobki dziś nie są już "przechowalnią" dzieci, jak to bywało niegdyś. To nowoczesne placówki potrzebne zarówno najmłodszym, jak i ich rodzicom. Taki wniosek wypływał najczęściej z wypowiedzi uczestników konferencji "Żłobek Dziś", która odbyła się 19.02.2014 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku.

Konferencję zorganizowali: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, Fundacja Pozytywne Inicjatywy oraz Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Honorowym Patronatem wydarzenie objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska.

W przedsięwzięciu uczestniczyło ponad 100 samorządowców, członków organizacji pozarządowych i reprezentantów podmiotów prowadzących działania związane ze zorganizowaną opieką nad dziećmi do lat 3.

Celem konferencji było zwrócenie uwagi na kwestię wsparcia inicjatyw zmierzających do tworzenia nowych żłobków w Polsce. Występujący prelegenci wskazywali na dwa zasadnicze problemy związane z upowszechnieniem instytucjonalnej opieki żłobkowej w kraju. Pierwszym z nich jest wciąż żywe w społeczeństwie przekonanie, że żłobki to "przechowalnia" dzieci bynajmniej nie służąca wychowankom tych placówek. Drugi zasadniczy problem to brak finansowego wsparcia instytucji państwowych dla żłobków.

- Strategie rządowe mówią, że do 2020 roku powinniśmy mieć 40 procent dzieci w opiece instytucjonalnej. Wydaje się, że to niezwykle duże wyzwanie i bardzo trudne do realizacji. Opieka ta rozwija się bardzo szybko, ale cały czas parokrotnie wolniej niż powinna się rozwijać - mówiła podczas swojego wystąpienia Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Minister Irena Wóycicka.

Z problemem tym poradziła sobie Fundacja Pozytywne Inicjatywy, która ze środków unijnych stworzyła w 2013 roku sieć 66 żłobków w województwie pomorskim, do których uczęszcza blisko 900 dzieci.

- Województwo pomorskie zajmuje obecnie pierwsze miejsce pod względem liczby placówek opieki nad dziećmi do lat trzech powstałych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jesteśmy niejako zagłębiem żłobkowym - mówił Arkadiusz Gawrych, Prezes Pozytywnych Inicjatyw.

Przyszłość finansowania sieci żłobków Arkadiusz Gawrych widzi w Regionalnym Planie Operacyjnym Województwa Pomorskiego, Programie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej "Maluch" i samorządach. - Niezwykle istotne jest uświadomienie samorządom konieczności dotowania żłobków. Trzeba pokazać im, że warto wspomagać te placówki - dodaje Prezes FPI.

Uczestnicy konferencji podkreślali ważną rolę, jaką może spełnić żłobek w życiu dziecka i jego rodziny. Nowoczesne placówki opieki nad dziećmi do lat 3 wspomagają dziś najmłodszych w ich rozwoju i pomagają wielu osobom rozwiązać problem pogodzenia życia zawodowego i rodzinnego. Do pomysłu tworzenia żłobków w miejscu pracy przekonywał Marcin Żukowski z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Placówka tego typu funkcjonuje i bardzo dobrze spełnia swoją rolę w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Konferencja przyczyniła się do uporządkowania wiedzy o stanie opieki żłobkowej w naszym regionie i kraju. Pokazała perspektywy rozwoju w tej sferze. Była też okazją do podzielenia się doświadczeniami i dobrymi praktykami. Pożądanym jej skutkiem ma być poprawa alarmujących statystyk Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, z których wynika, że żłobek funkcjonuje w zaledwie co dziesiątej gminie w Polsce.

Autor: 
Dział: Wydarzenia
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(5 głosów)Redakcja portalu Norda24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez internautów.
Klikając "Wyślij" oświadczasz, że akceptujesz regulamin portalu.

Kod antyspamowy
Odśwież

  • Brak postów do publikacji.
Wydawca
DreamPix
Agencja Reklamowa


NIP: 5871667336
REGON: 221789663
Redakcja
Norda24.pl
Korsarska 4a
84-120 Władysławowo

Sebastian Goyke
mail: redakcja@norda24.pl
Info
Rozpowszechnianie treści zamieszczonych przez zespół redakcyjny w serwisie, dozwolone jest wyłącznie z zachowaniem warunków określonych w regulaminie.

Naruszenie zasad zawartych w regulaminie lub łamaniem przepisów prawa grozi odpowiedzialnością karną.